يکشنبه ، 12 بهمن 1393

هنر های سنتی

هنر از زندگی و زندگی از هنر جدا نبوده و تلاشی برای معنا بخشیدن به زندگی است. خلق اثر هنری با رشد  اجتماعی انسان تکامل یافت. در تاریخ هنری ایران مرز مشخصی میان اثر هنری با اسباب و لوازم زندگی ، نگارش کتب ادبی ، علمی و مذهبی و حتی تسبیح خداوند و سخن گفتن وجود نداشت ، چرا که این دانش ها و مهارت ها ، موهبت های الهی هستند که دست یازیدن به کار و کسب حلال بر کمالات انسان ها می افزود. از این منظر هنر سنتی همچون گذشته ، همان موهبت الهی است که نزد هنرمند به ودیعه نهاده شده تا از طریق دریافت باطنی و به مدد عنصرخیال ، خلاقیت ، مهارت و دانش به منصه ظهور رسد و به زندگی لطافت و معنا بخشد. کاربردی بودن آثارمنقول و غیر منقول و حتی آثاری که در گروه هنرهای جاری درزمان قرار دارند مانند موسیقی و نمایش های سنتی، یکی از ویژگی های اصلی هنرهای سنتی است که سابقه ای طولانی در فرهنگ ایرانی دارد.هنرهای سنتی بسیار متنوع و مطابق با نیازهای روحی و روانی اقوام مختلف سرزمین ما پدید آمده اند. از این رو همانند آیینه ای منعکس کننده فرهنگ سنتی جامعه ایرانی بوده اند.نقوش ، رنگ ها، آرایه ها ، نواها ،ریتم ها و دیگر عناصرسنتی دست به دست هم داده تا امروز مجموعه هنرهای اصیل ایرانی را از سرپنجه های اساتید هنرهای سنتی  طلب کنیم.    در این راستا کار گروه پژوهش های هنر های سنتی علاوه بر تحقیق دررشته های مختلف هنرهای سنتی ایران (از دیر باز تا کنون) ، به پشتوانه این پژوهش ها ،از آثارگذشتگان و پیشکسوتان در کارگاه های پژوهشی ، تحت عنوان نمونه سازی  ، آثاراصیل و بدیعی را پدید آورده تا علاقمندان به تاریخ هنر ایران معرفت یابند.

کار گروه هنر های سنتی از زمان تشکیل 50 عنوان پژوهشی (در دست انجام) و 32 نوع فعالیت    ( مانند تجهیزکارگاههای پژوهشی، ارائه مشاوره های تخصصی هنری، ساخت آثارهنری به مناسبت های مختلف)  رادر کار نامه خود به ثبت رسانده است.

 

همکارگرامی، خواهشمند است برای هماهنگی با گروه دورکاری هنرهای سنتی به نکات ذیل توجه فرمایید.

1- روزهای یکشنبه هرهفته، سرگروه تیم برای پاسخگویی به سوالات همکاران درطبقه پنجم این ساختمان حضور دارد.

2- پانزدهم هرماه یک جلسه عمومی بطورمستمر برپا می شود، حتی اگر این تاریخ با روز های تعطیلی رسمی مواجه شود، اولین روزاداری، جلسه برقرار است. درصورت عدم تشکیل جلسه به همکاران پیام کوتاه ازطریق تلفن همراه ارسال خواهد شد. همکارانی که به دلیل موجه قادر به حضور درجلسه نباشند می توانند ازطریق پیام کوتاه یا سایت ویا نامه حضوری به دبیرخانه دورکاری خانم سید حمزه اطلاع دهند

3- درصورت هرگونه جابجائی به مراکز وادارات تابع، سرگروه تیم را مطلع فرمایید.
4- گزارش فعالیت ها وپژوهش های خود را ازطریق سایت دورکاری ارائه فرمائید.
5- درصورت عدم اطلاع رسانی از وضعیت کاری خود و عدم حضور درجلسات ازفهرست همکاران دورکاری حذف خواهند شد.
6- برای تکمیل اطلاعات همکاران دورکار درسایت هنرهای سنتی مدارک خود را به صورت حضوری یا
CD به سرتیم گروه یا خانم عمران ارائه فرمایید. این مدارک شامل:
- یک قطعه عکس پرسنلی
- نوع همکاری با سازمان
- آخرین مدرک تحصیلی یا درجه هنری
- شرح مختصرنوع فعالیت یا پژوهشی که در دست انجام دارید.
- رزومه کاری وتصاویر آثار شخصی