شنبه ، 29 آذر 1393  |  English
معرفی استان مازندران
معرفی جاذبه ها
آداب و رسوم
مشاهیر
صنایع دستی
سوغات
خدمات گردشگری
امام زاده سيد محمد زرين نوا
در ۲ کيلو متري روستاي چمازکتي قائم شهر در کنار خيابان هردرود به کروا واقع شده، داراي زير بناي حدود ۷۰ متر مربع و محوطه‌اي به مساحت تقريبي ۵/۱ هکتار مي با شد. ساختمان بقعه داراي گنبدهاي سنتي و ضريح منبت کاري شده است که در فهرست آثار باستاني به ثبت رسيده است.
بقعه امام زاده عباس
در فاصله ۲۲ کيلومتري شهرستان بابل در بخش بند پي شرقي در روستاي امام زاده عباس واقع است. اين امام زاده مورد احترام خاص مردم منطقه است و داراي امکانات رفاهي از قبيل زائرسرا، برق، آب، تلفن و سرويس بهداشتي مي باشد.

آستانه امام زاده عباس
در شرق شهر ساري و در محله آزاد گله واقع است. اين بقعه جزء فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. علاوه بر امام زاده عباس، سه تن ديگر از امام زادگان به نام عبدالله (ع)، محمد (ع) و باقر(ع) نيز در اين محل مدفون مي باشند. بقعه در باغ مصفائي واقع شده، داراي چهل باب اتاق، زائرسرا، آب، برق، تلفن، سرويس بهداشتي و امکانات رفاهي است.
  امامزاده عبدالله (ع) اطرب
بقعه در گورستان قدیمی روستای اطرب نکا قرار دارد این بنا از برج های آرامگاهی است و بنای ان اجری و بدنه و گنبد رک ان به شکل هشت وجهی است . این بنا از آثار قرن نهم ه.ق است.
  بقعه متبركه آقاشاهبالوزاهد
در بخش چمستان شهرستان نور قرار دارد و از بنا های قرن نهم ه.ق است.
امامزاده عبدالله
آستانه امامزاده عبدالله در 12 کیلومتری جنوب غربی آمل، در روستای اسکو محله قرار دارد.

 بقعه امام زاده عبدالله سارو
بقعه اين امامزاده  در فاصله سه کيلومتري شهرستان بهشهر و در مجاورت گورستان عمومي شهر، روستاي سارو واقع شده است. قدمت بنا مربوط به قرن نهم هجري بوده که داراي گنبد مخروطي شکل است. بنا به مرور زمان به علت خرابي چندين بار توسط خيرين بازسازي شده است. کل زمين امام زاده دو هکتار و مساحت زير بناي آن ۲۰۴ متر مربع است که داراي ضريح چوبي مي با شد.
 
آستانه امام زاده قاسم
اين امام زاده از نوادگان موسي بن جعفر (ع) مي باشد که در ۱۵ کيلومتري شهرستان بهشهر واقع شده است. اين بنا چندين بار تعمير و بازسازي شده است. در مجاورت آستانه در زميني به مساحت ۳۸۱۶ متر مربع زائرسرا احداث شده که ۲۰ باب اتاق آن تکميل و بالغ بر ۲۰ واحد ديگر نيمه کاره باقي مانده است و فعلاً زائران حضرت رضا (ع) در آن جا بيتوته مي‌کنند.

بقعه سلطان زين العابدين
در محوطه امام زاده يحيي و در مرکز شهر ساري واقع است. بقعه آن مخروطي و از لحاظ ساختماني، تزئينات، کاشي کاري، صندوق و در نفيس چوبي از مهم ترين بناهاي تاريخي ساري است.
 
بقعه امام زاده يحيي
واقع در مرکز شهر ساري که از نظر داشتن درهاي متعدد و صندوق چوبي نفيس حائز اهميت هنري و تاريخي است. ساختمان بقعه ذيل شماره ۲۱۲درآثار ملي ثبت شده است. اين بقعه مدفن امام زاده يحيي (پر آوازه به فرزند امام موسي کاظم(ع)) است که به اتفاق برادرش سيد حسن و خواهرش سيده سکينه در اين محل مدفون مي باشند.

امامزاده ابراهیم بابلسر
این بقعه در گورستان عمومی شهر بابلسر قرار دارد و بنای آن به صورت برجی است هشت ضلعی با گنبد رک هشت وجهی بر روی آن و کمربندی از مقرنس که بدنه را از گنبد جدا می سازد.

 امامزاده جعفر بن امام موسی الکاظم (ع)
این بقعه که به صورت برج آرامگاهی است در روستای لیگوش کجور قرار دارد . بنای آن آجری با بدنه و گنبد هشت ضلعی است . مسجد کناری برج در دوره قاجار ساخته  شده در حالی که بنای آرامگاه به قرون نهم و دهم هـ. ق  تعلق دارد.
 

امامزاده حمزه رضا (ع)
این بنای تاریخی در روستای کوشک سرای نوشهر در گورستان عمومی قرار دارد و از بناهای ارامگاهی سده های نهم و دهم ه . ق است.
 

امامزاده عبدالصالح (ع) مرزرود
این بنا در بخش میاندورود ساری و در روستای مرزروده در 15 کیلومتری شمال شرقی ساری قرار دارد و بانی بنا به استناد کتیبه صندوق به سا ل  844 ه .ق و نجار آن عای بن استاد فخرالدین رازی است.
 

امامزاده عبدالله (ع) سفید چاه
این بقعه در غرب روستای سفید چاه بخش هزار جریب بهشهر قرار دارد . با توجه به کتیبه روی سنگ مزارها قدمت این گورستان  به دوران صفویه باز می گردد.
 

امامزاده عیسی بن کاظم (ع) خارمیان
این بقعه از بناهای دوره تیموری است و در 12 کیلومتری شمال ساری در روستای خارمیان قرار دارد.

امامزاده قاسم ساری
این بقعه در روستای عیسی خندق در پنج کیلومتری غرب شهر ساری قرار دارد . در کتیبه صندوق این بقعه تاریخ 895 ه .ق و نام سازنده آن استاد شمس الدین بن محمد آمده است.


امامزاده قاسم آمل

این بقعه در محله چاکسر آمل قرار دارد . بنای آجری آن هشت ضلعی و در تمام اضلاع داخلی و خارجی آن طاق نماهایی ساخته شده است.

امامزاده محمد مشهد سر
این بنا در 30 کیلومتری جنوب بابل در منطقه بند پی فرار دارد .با توجه  به ویژگیهای معماری آن این بقعه را می توان در شمار بناهای قرن نهم ه . ق به حساب آورد .

آرامگاه امامزاده ابراهیم آمل
ساختمان این امامزاده چهار ظلعی و مشتمل بر بدنه آجری و گنبد هرمی شکل است.
کتیبه های این بقعه و متن آنها به ابومحمد ابراهیم از فرزندان امام موسی کاظم(ع) و برادرش ابوالمعلی یحیی و مادر ایشان تعلق دارد و در سال 925 هجری قمری، به وسیله خواجه نامدار این درویش ساخته شده و بانی آن عبدالله ابن شاه قاضی بوده است.

بقعه سلطان محمد طاهر
این بقعه که در کیاکلا واقع شده و مدفن سلطان محمد طاهر از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که از نظر سبک معماری به بنای امامزاده یحیی در شهر ساری شباهت دارد.

امامزاده قاسم (ع) بابل
بنای تاریخی امامزاده قاسم در آستانه بابل، به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد این بقعه که مدفن امامزاده قایم ، فرزند حضرت موسی کاظم (ع) است به بقعه آستانه مشهور است. ادامه...

کاخ چای خوران
کاخ چای خوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و کاشی کاری بسیار زیبا دارد.

کاخ بابل
ساختمان این کاخ که به دوره پهلوی مربوط است، در  باغ مصفایی در جنوب بابل قرار دارد.
کاخ صفی آباد
کاخ صفی آباد در بالای کوهی مشرف به بهشهر قرار دارد. این کاخ از جمله انبیه تاریخی و با شکوه دوره صفویه است که در دوران قاجار به علت بی توجهی به کلی ویران گردید، ولی در عهد پهلوی به دستور رضا شاه، با همان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره سازی شد.
عمارت و باغ صفوی باغشاه
باغ مصفا و دل فریبی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره صفوی است که به گفته سیاحان و جهانگران، پر از درختان  سرو صد ساله و گل های آراسته بوده است.
مجموعه صفوی فرح آباد
این مجموعه در روستای فرح آباد در 28 کیلومتری شمال ساری، نزدیک دریای مازندران واقع شده است و در عهد سلاطین صفوی مخصوصاً در زمان شاه عباس کبیر و از مهمترین بنادر شمال ایران و مرکز مبادلات تجاری محسوب می شد. به همین دلیل کاخ سلطنتی ، مساجد، مدارس، بازار، حمام ، پل و باغ در آن احداث شده بقود و مدتی از سال نیز محل سکونت و تفرجگاه سلاطین صفویه بود. آثار به جا مانده که مجموعه ای را تشکیل می دهند، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است از این مجموعه تنها ساختمان مسجد(یا مدرسه) تا اندازه ای از گزند روزگار مصون مانده .

کاخ اجابت
کاخ اجابت در دوره سلطنت پهلوی، در روستای اجابت از بخش کلاردشت ساخته شده است . این کاخ مشرف بر منطقه کلاردشت بنا شده.

کاخ تمیشان
این کاخ در 5 کیلومتری شرق شهرستان نور واقع شده و در دوران سلطنت پهلوی به دستور اشرف ( خواهر محمد رضا شاه) ساخته شده است. این کاخ که امروزه به عنوان موزه مورد بازدید عمومی قرار می گیرد.

عمارت و باغ رامسر
باغ تاریخی رامسر و ساختمانهای آن در شمار آثار ملی ایران به ثبت رسیده و تحت حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است.

عمارت منوچهر خان کلبادی
واقع در محله آب انبار نوسازی و در سال 1370 در اختیار سازمان میراث فرهنگی استان قرار گرفت این بنا در حدود 125 سال پیش به دستور سردار جلیل از امرای ارتش وقت ساخته شد.عمارت معماری آن ملهم از تکایای دوره قاجاریه است و دارای دو بخش عمده اندرونی و بیرونی است. مصالح اصلی عمارت کلبادی از آجر و چوب سفال است و بام بنا تماماً سفال پوش است.

عمارت شهرداری تنکابن
این عمارت در شمار نخستین بناهای احداث شده در شهر تنکابن و نیز معدود بناهای دیوانی به جای مانده از دوره پهلوی است . این بنا در 1314 احداث شده و بنایی است در یک طبقه که یک و نیم طبقه نیز بر روی ورودی قرار دارد .

ساختمان دارایی
این بنا در خیابان انقلاب ساری قرار دارد از جمله بناهای دوره پهلوی اول است . این ساختمان دارای دو طبقه است و سر در ورودی آن که رو به جنوب قرار دارد با چهار ستون تزئین شده است .

هتل قدیم بابلسر
این بنا در ساحل شرقی رودخانه بابل در سال 1310 شمسی در سه طبقه و نیم احداث شده است . نمای خارجی بنا دارای 8 بالکن با نرده های آهنی و پنجره های بلند چوبی است . این بنا که از نظر معماری بسیار جالب توجه و در خور اهمیت است هم اکنون به دانشکده ادبیات دانشگاه مازندران اختصاص یافته است.

هتل قدیم رامسر
هتل قدیم رامسر در دوره پهلوی اول در سال 1312 در سه طبقه ساخته شد. طبقه اول محل استراحت مهمانان طبقه دوم رستوران و تالار پذیرایی و در طبقه سوم تالار اجتماعات و اتاق های هتل قرار دارد.

مجموعه عمارت افغان نژاد

این مجموعه در روستای قره تپه قرار دارد و شامل سه عمارت و حمام است و از بناهای قاجاریه است.


پل محمد حسن خان
دراوایل حکمرانی کریم خان زند، به سال 1146 ، محمد حسن خان (جد آقا محمد خان قاجار) که شهر بار فروش و سایر نقاط مازندران را تصرف کرده و در جنگ بر کریم خان زند پیروز شده بود، بر روی رودخانه بابل پل بزرگی احداث کرد که تا امروز باقی مانده و به پل محمد حسن خان معروف است.
پل دوازده پله
پل آجری دوازه پله بر روی رودخانه هراز در وسط شهر آمل احداث شده و دو بخش شرقی و غربی شهر را به همدیگر متصل می کند.
پل ورسک     
این پل در زمان رضا شاه، بر روی دره ورسک منطقه سوادکوه ساخته شد و در  زمان جنگ جهانی به پل پیروزی معروف شد.

پل آجری آرزان
این پل در روستای آزان جویبار بر روی رود خانه سیاهرود قرار دارد. پل دارای شش چشمه است. این پل با توجه به ویژگیهای معماری آن مربوط به دوره قاجار است.

پل معلق فلزی آمل
در جنوب پل دوازده چشمه و در فاصله 12 متری آن پل قوسی معلق بتن مسلح در دو دهنه در سال 1315 هجری شمسی احداث شده است . طول این پل70/125 متر و عرض 50/8 متر و ارتفاع آن از سطح آب 50/7 متر است.

پل تجن
این پل  بر روی رودخانه  تجن  از آثار دوره شاه عباس به چشم می خورد.

پل استر آبادی محله
این پل در روستای استر آبادی محله و در هفت کیلومتری شمال قائم شهر قرار دارد. و دارای سه دهانه و بنای آجری و از ملاط ساروج ساخته شده است.
 

پل شاهپور
در محور سواد کوه شهر شیر گاه و در سمت چپ جاده اصلی پل شاهپور با دو دهنه بر روی رودخان تالار احداث گردیده است . طول پل 70/29 متر و عرض آن در حدود 7 متر و مصالح آن از سنگ و ملات ساروج است . این پل مربوط به دوره قاجاریه است.

پل شیر گاه
این پل که در مسیر جاده قدیم شاه عباسی و بر رودخانه کسلیان معروف به روشن تلار از جمله پل های دوره صفوی است . درازای این پل 57 متر است.

پل خشتی قلعه گردون
این پل در جنوب خرم آباد تنکابن و در مسیر راه قدیمی قلعه گردون به دو هزار واقع و از آثار دوره صفوی است .طول پل 8 متر و عرض آن 50/2 است.

پل خشتی نور
این پل به دستور میرزاآقاخان نوری ساخته شد . آنچه امروز از این پل باقی مانده است قسمت میانی آن با طاق جناغی است.

خشت پل جويبار
پل آجري در فاصله 5 كيلومتري شمال شرق جويبار بر فراز سياهرود قرار دارد.

پل دوازده چشمه
روي رودخانه «چشمه كيله» در يك كيلومتري از دريا در مركز تنكابن قرار دارد.
 

پل چشمه كيله
در مركز شهر آمل و برروي رودخانه هراز ساخته شده است.

پل چالوس: بر روی رودخانه چالوس
 

پل بابلسر: بر روی رود بابلسر
 

پل کوچک بابلسر: بر روی رود بابلسر
 

پل فریدون کنار: بر روی نماز رود
 

پل سرخ رود: بر روی رود هراز

 

مسجد محدثین ( شیخ کبیر ) بابل
این بنا در محله طوقدار بن واقع شده و در سال 1136 ه . ق توسط شخصی به نام ملانصیر ساخته شده است.

مسجد جامع آمل
این بنا در محله مسجد جامع واقع شده و بنای اولیه آن مربوط به قرن های اولیه اسلامی است.
در راهروی مسجد، لوحه ای سنگی متضمن فرمانی از شاه سلطان حسین صفوی و تاریخ 1106 ه . ق  نصب شده است.

مسجد جامع بابل
بنای مسجد جامع بابل مربوط به 160 ه . ق است که گویا به دست مازیار بن قارن بنا شده است.

مسجد جامع بلده نور
این بنا متشکل از شبستانی است که پوشش طاق گنبد آن بر روی سه فلپا قرار گرفته است. بر اساس کتیبه دیوار بنا، این مسجد در سال 1270 ه . ق احداث شده .

مسجد جامع ساری
این بنا در محله چناربن ساری واقع شده و بنای اولیه آن به نوشته منابع تاریخی، در سال 144 ه . ق به دست ابوالخصیب – والی عرب طبرستان – ساخته شده و به روایت دیگر توسط یحیی بن یحیی بنیان نهاده شده و توسط مازیاربن قارن به اتمام رسیده است.

مسجد جامع یالو
این بنا در روستای یالی( یالو) از روستاهای توابع نور واقع گردید.

مسجد چهار صوق بابل
این بنا در چهار سوق محله بازار واقع شده و از آثار دوره صفویه است.

مسجد فرح آباد ساری
این بنا از آثار دوره صفویه – شاه عباس اول- است که امروزه به صورت نیمه ویرانه در آمده است.

مسجد کاظم بیک بابل
این بنا در میدان محله سر حمام واقع شده و در سال 1902 ه . ق توسط حاج کاظم بیگ ساخته شده .
مسجد کمربن نور، مسجد میرزا عبدالباقی خان رامسر، مسجد میرزا محمد علی آمل، تکیه کردکلا قائمشهر، و تکیه مقرب کلا بابل

قلعه بلده
قلعه بلده مازندران که در تاریخ بیش از دیگر قلعه ها صاحب شهرت است، تا اوایل دوره صفوی دایر و مسکون و مرکز یکی از مهمترین قدرت های محلی آن روز ایران بود. بقایای این قلعه هنوز پابرجاست و عظمت آن را نشان می دهد.
قلعه کنگلو
این قلعه به فاصله تقریبی 20 کیلومتری در جنوب شرقی دوآب ( منطقه سوادکوه) در نزدیکی روستای کنگلو بر بالای صخره ای قرار دارد که قسمت اعظم آن با گذشت زمان و عوامل مخرب جوی ا زبین رفته است.

قلعه شاهاندشت( ملک قلا)
این قلعه که به ملک قلا معروف است، ظاهراً به نام ملک بهمن آخرین سلطان لاریجان نام گذاری شده است. آثار ویرانه های این قلعه بالای کوهی مشرف بر دهکده شاهاندشت ( از روستاهای لاریجان) هنوز خودنمایی می کند.

برج رسکت
برج رسكت كه در دهستان فريم بخش دو دانگه قرار دارد از بناهاي قرن پنجم هجري قمري است. اين برج علاوه بر آثار معماري آن كه در نوع خود قابل توجه است داراي دو رشته كتيبه به خط كوفي گلزار و پهلوي ساساني است كه بر اهميت آن افزوده است. بناي برج رسكت با نقشه مدور از آجر بنا شده و در بالاي بدنه كتيبه‌اي با خط كوفي گلزار به طرز زيبايي گچ بري شده و بعد از آن رديف تزيينات گچي و آجري است و در نهايت گنبدي سلجمي شكل برفراز آن تعبيه شده است. ورودي اين بنا در جهت خاوري و در بالاي طاق‌نماي ورودي داراي تزيينات گچي مقرنس كاري است و چهار سر كتيبه كوفي گلزار و خط پهلوي ساساني به طرز زيبايي گچ‌بري شده است كه مشتمل بر آيات قرآني و مطالب تاريخي است.
برج لاجیم
این برج که در روستای لاجیم منطقه سوادکوه واقع شده، سهواً به مقبره امامزاده  عبدالله معروف است.
در قسمت فوقانی، دو کتیبه، آجری به خط پهلوی ساسانی و کوفی نصب شده که برابر مفاد کتیبه کوفی (مورخ به سال 413 هجری قمری) این بنا مدفن « کیا اسماعیل ابوالفوارس شهریاربن عباس» است . بنای مزبور در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج سلطان زین العابدین
برج سلطان زین العابدن به خاطر شیوه معماری و گنبد هرمی شکل هشت وجهی و همچنین تزئینات کاشی کاری، صندوق و در نفیس چوبی، در ردیف بهترین انبیه تاریخی، مذهبی، ساری به شمار می آید.

برج سرست
بناي آجري با نماي خارجي چهارضلعي در روستاي سرست قرار دارد و به قرن 9 تعلق دارد.

خانه نیما یوشیج
    علی اسفندیاری متخلص به نیما یوشیج فرزند ابراهیم خان اعظم السلطنه نوری در دهکده یوش از بخش بلده شهرستان نور متولد شد. او مبتکر سبکی نو در شعر پارسی است که به نام شهر نو معروف شده است. خانه نیما یوشیج ، این شاعر بلند پایه و نوپرداز معاصر، در روستای یوش واقع شده است.
خانه فاضلی
این خانه در محله آب انبار نو، ساری واقع و دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. در بدنه شرقی بنای قاجاری الخاقاتی از دوره پلوی به چشم می خورد .که متشکل از حیاطی چهار گوش و مجموعه بناهایی در طرفین حیاط است.
خانه احمد علی خان هزار جریبی
 این خانه در روستای سرخ گریه از بخش یانه سر شهرستان بهشهر قرار دارد.  بنای آن آجری با پلان مستطیل شکل و سقف یفال پوش به شیوه معماری دوره قاجار و دارای دو ورودی در طرفین ساختمان است.

 

محوطه تاریخی چالوس
در شهر قائم شهر واقع است و آثار تمدن دوره های مختلف در آن دیده می شود.

تپه باستانی سرخ رود
در2 کیلو متری شرق حسن کیف کلاردشت واقع است و آثار دوره هزاره دوم ق.م و دوره اسلامی دیده می شود.

گنجینه کلاردشت
در20 کیلومتری بابل واقع است آثار به دست آمده به هزاره اول ق.م می رسد.

تپه طالقانی
در جنوب قائمشهر قرار دارد و آثار به دست آمده به هزاره اول ق.م و دوره های تاریخی و اسلامی بر می گردد.

تپه کلار دشت
در گنج تپه کلاردشت آثاری از هزاره دوم تا اوایل هزاره اول به دست آمده است.

تپه ابوالحسن کلا
در جنوب بخش سرخ رود روستا برز رو محله محمود آباد  آثاری از قرون 4 تا 5 ه.ق یافت شده است.

تپه گردکوه جمنان
در این منطقه تعداد زیادی غار از دوران حجر و تپه های باستانی مربوط به هزاره دوم و اول کشف شده است.

 


تکيه پهنه کلا
در ۱۲ کيلومتري جنوب شهر ساري و در منطقه‌اي سر سبز که داراي منظره‌هاي طبيعي بسيار زيبايي است واقع شده است. تکيه داراي امکانات رفاهي متعدد از جمله ۱۳۰ باب زائر سرا، آب، برق، تلفن، نانوائي و سرويس بهداشتي مجهز مي باشد. درآمد ساليانه آن درحدود هفتصد ميليون ريال است. طرح توسعه بنا با صرف يک ميليارد ريال در دست اقدام مي باشد.
تکيه بزرگ عبدالحسين خاني
در ۲۴ کيلومتري شهرستان بابل در بخش بند پي غربي در قريه مقري کلا واقع شده، داراي ۱۳۵ سال قدمت مي باشد. اين بنا به عنوان اثر فرهنگي به ثبت رسيده است. تاچند سال قبل محل تحصيل طلاب و دانش آموزان منطقه بوده، هر سال در ايام محرم و مخصوصاً روز عاشورا محل برگزاري مراسم عزاداري است.

 

 موزه و فرهنگسرای کندلوس
روستای کندلوس که امروزه آن را میخسار می گویند در دامنه های سبز و خرک سلسله جلاب البرز در منطقه کجور مازندران قرار دارد. فرهگ ساری  کندلوس بر فراز تپه ای مشرف بر روستای کندلوس بنا شده.
 
 موزه ( گنجینه) بابل
موزبه بابل در یکی از کاخ های معروف دوره پهلوی بر پا شده و در آن آثار مردم شناسی و آثار تاریخی و باستانی مکشوفه  از اقصی نقاط مازندران و بعضاً ازدیگر نقاط ایران به نمایش گذاشته است. ساختمان موزه در سال 1307 هجری شمسی به عنوان بلدیه بنا شده و به دلبل دارا بودن ویژگی های خاص معماری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 
  تماشاگه خزر ( کاخ رامسر)
کاخ رامسر در سال 1316 به دست معماران و حجاران هنرمند ایرانی و به سرپرستی مهندسین آلمانی ساخته شد. محوطه بیرونی کاخ باغ وسیعی مملو از گیاهان گونه گون و درختان متنوع و نادر است و بنا در میان آن قرار دارد. نمای خارجی کاخ از سنگ مرمر رگه دار و ایوان آن با 4 ستون حجاری شده است. این کاخ هم اکنون به عنوان موزه با آثاری از ارزشمندترین یافته های باستان شناسی منطقه خزر – بافته های هنرمندان ایرانی – تابلوهای نفیس از نقاشان بزرگ دنیا – مجسمه های برنزی و سنگی بسیار زیبا را در خود جای داده است.

موزه تاریخ طبیعی خشکه داران
در کیلومتر 30 محور تنکابن به چالوس حد فاصل عباس آباد و سلمانشهر منطقه حفاظت شده خشکه داران قرار دارد. این منطقه که در صد متری دریا قرار دارد به عنوان تنها  جنگل جلگه ای و بکر و از آخرین باز مانده های اکوسیستم های جنگلی شمال ایران است. این موزه با مسافتی بالغ بر 2600000 متر مربع دارای گونه های مختلف جانوری و گیاهی است.

موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی
این موزه درمجموعه تاریخی عمارت کلبادی و حمام وزیری  ساری واقع شده و در سال 1386 افتتاح گردید. در این موزه گالریهایی شامل: صنایع چوبی، بافته های سنتی، سفالگری ونگارگری با نگاهی به گذشته هنرهای سنتی در مازندران و سیر تحول آنان تا به امروزسعی در معرفی و ارائه آن به مخاطبین بخصوص پژوهش گران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی دارد.

موزه تاریخ شهر بابل
موزه تاریخ شهر بابل در قالب طرح توسعه موزه بابل در سال 1386 افتتاح گردید. لازم به ذکر است که موزه بابل در سال 1372 بعنوان  اولین موزه مردم شناسی و باستان شناسی استان افتتاح گردید. این موزه در یکی از کاخ های معروف دوره پهلوی  بر پا شده و در آن آثار مردم شناسی شهرستان بابل و آثار تاریخی و باستانی مکشوفه  از اقصی نقاط مازندران به نمایش گذاشته است. ساختمان موزه در سال 1307 هجری شمسی به عنوان بلدیه بنا شده و به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص معماری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

موزه مردم شناسی آلاشت
موزه مردم شناسی آلاشت در سال 1388 و با رویکرد معرفی مردم شناسی و شیوه های زندگی مردم منطقه آلاشت و سوادکوه راه اندازی شد.

موزه نیما (یوش)
 این موزه با هدف ارج نهادن به مقام والای پدر شعر نو و ادب فارسی نیما یوشیج در بنای تاریخی و زادگاه نیما  در روستای یوش بلده در روز جهانی موزه سال 1388 افتتاح گردید. این موزه سعی در معرفی زوایای مختلف زندگی نیما و همچنین ارائه  بخشهایی ازفضای رشد و نمو نیما رادارد که تأثیرات آن به وضوح در آثارش مشهود است. گفتنی است پیکر نیما نیز در حیاط عمارت مذکور مدفون است.

موزه قرآن و شهدا (بنای تاریخی میر بزرگ آمل)
این موزه شامل معرفی شهدا و آثار شهدای شهرستان آمل در طول روزهای پس از پیروزی انقلاب و 8 سال دفاع مقدس به همراه منتخبی از نسخ خطی و قرآنهای نفیس می باشد که در سال 1386 افتتاح گردید.

موزه شهدا بهشهر
این موزه در راستای ارج نهادن به مقام والای شهیدان 8 سال دفاع مقدس شهرستان بهشهر در سال 1388 افتتاح گردید.

سایت موزه گوهر تپه
سایت موزه گوهر تپه واقع در منطقه رستم کلا بهشهر بر روی تپه ای به همین نام واقع شده است . همانطور که از نام آن پیداست این موزه بر روی یک بستر باستانی قرار کرفته است که محل کاوش و حفاریهای باستان شناسی است. این سایت موزه شواهدی از استقرار انسان عصر آهن را در خود جای داده است که در نوع خود یکی از منحصر به فردترین سایت موزه های کشور به حساب می آید.