Menu

میراث فرهنگی

19
آثار دوره آهن در محوطه و گورستان میرزاجان ایلام کشف شد
چکیده: سرپرست هیأت برنامه کاوش محوطه و گورستان میرزاجان در استان ایلام از کشف آثار دوره آهن و ساسانی در این محوطه تاریخی خبر داد. مهناز شریفی آثار این محوطه را شامل آثار عصر آهن، دوره ساسانی و اوایل اسلام دانست و گفت: «کشف آثار عصر آهن در این سایت بسیار حائز اهمیت است؛ چون این عصر، در این منطقه و در مجموع زاگرس مرکزی، متفاوت و ناشناخته‌تر... ادامه »
19
قدیمی‌ترین سند ازدواج کردستان در فهرست آثار ملی ثبت شد
چکیده: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان از ثبت قدیمی‌ترین سند ازدواج استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و گفت: «این سند قدیمی‌ترین سند مکتوب در زمینهٔ ثبت ازدواج در کردستان است که خوشبختانه در زمره آثار ملی کشور قرار گرفت.» سیدمحسن علوی از ثبت قدیمی‌ترین سند ازدواج موجود در کردستان در فهرست آثا... ادامه »
18
با تدبیر دولت، مشکلی برای بازگشت سایر اشیای تاریخی از آمریکا نداریم
چکیده: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به دستور اخیر ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران به آمریکا و نحوه بازگشت اشیای تاریخی ایران از آمریکا گفت: «با تدبیر دولت مشکلی برای بازگرداندن اشیای تاریخی از آمریکا نداریم.» دکتر زهرا احمدی پور با بیان این مطلب درگفت و گو... ادامه »
18
تلاش برای برگرداندن عناصر هویت‌ساز به اندازه دفاع از ملت در برابر جنگ اهمیت دارد
چکیده: دکتر زهرا احمدی‌پور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و معاون رئیس جمهوری ضمن تبریک دهه فجر گفت: «برای ما مهم است که این اشیاء که بخشی از هویت ماست به زادگاه خود برگشته است. همه کشورها نیاز دارند که علت وجودی خود را طرح کنند، درباره آن تحقیق کرده و مدارک و اسناد آن را جمع‌آوری کنند و بعد آن را به عنوان سرمایه ... ادامه »
18
حریم مهم‌ترین تپه‌های باستانی البرز و آذربایجان غربی تصویب شد
چکیده: در نشست کمیته حریم آثار ملی غیرمنقول، حریم 20 محوطه تاریخی و حائز ارزش ملی با تأیید کارشناسان و متخصصان سازمان میراث‌فرهنگی به‌تصویب رسید. در جلسه روز گذشته کمیته حریم آثار ملی غیرمنقول که با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار تاریخی، و کارشناسان استان‌های آذربایجان غربی و البرز و دیگر متخصصان ... ادامه »
18
شناسایی بنای فاخر دوران ساسانی در ایلام
چکیده: کاوش‌های نجات‌بخشی در تنگ کافری استان ایلام منجر به شناسایی یک بنای فاخر دوران ساسانی با طاق‌های قوسی‌شکل، طاقچه‌ها، پایه‌ستون‌های برجای‌مانده با تزیینات گچ‌بری، آجرهای تزیینی، سفال‌ها و قطعات شیشه‌های رنگین شد. لیلی نیاکان سرپرست هیأت کاوش در تنگ کافری با اعلام این خبر گفت: «نتایج کاوش... ادامه »
18
رومیانی: میراث‌فرهنگی و حوزه‌های علمیه درخصوص تدوین قوانین اسلامی برای صیانت از آثار تاریخی مشارکت می‌کنند
چکیده: معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با حضور در مدرسه علمیه مروی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مدرسه علمیه تاریخی با آیت‌الله احمد محسنی گرکانی، تولیت این مدرسه، دیدار و گفت‌وگو کرد. سیدهادی قره‌سید رومیانی در این دیدار بر لزوم حفاظت از آثار و بناهای تاریخی‌مذهب... ادامه »
18
کشف نخستین نشانه‌های حضور هخامنشیان در لرستان
چکیده: کاوش‌های باستان‌شناختی در محوطه چیاسبز به‌کشف سفالینه‌های شاخص هخامنشیان همچون ظروف بشقاب‌مانند، پیاله‌های سفالین، بشقاب ماهی، ظروف منقوش دالبری و دست‌افزارهای سنگی منجر شده که شواهدی نو برای حضور هخامنشیان در لرستان است. عطا حسن‌پور سرپرست هیأت کاوش محوطه چیاسبز لرستان با اعلام این خبر گفت: «روزه... ادامه »
16
عرصه و حریم شهر سوخته به‌صورت میان‌رشته‌ای مطالعه و بازنگری می‌شود
چکیده: پروژه مشترک گروه ایرانی و ایتالیایی درباره‌ مطالعات میان‌رشته‌ای و بازنگری عرصه و حریم در شهر سوخته اجرا می‌شود. ، کامبیز مشتاق گوهری مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان گفت: «در توافق صورت‌گرفته بین دو گروه ایرانی و ایتالیایی، مقرر شد پروژه مشترک گروه ایرانی‌ایتالیایی درباره‌ی مطالعات میان‌رشته‌ا... ادامه »
15
قنات قصبه خشکسالی 17 ساله گناباد را بی اثر کرد
چکیده: معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه قنات یکی از عظیم‌ترین مواریث جهانی است که از نیاکان به ما به ارث رسیده است گفت: «همه باید تلاش کنیم تا این میراث ارزشمند به نحو شایسته ای حفظ شود.» محمد حسن طالبیان با بیان این مطلب در مراسم جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد که عصر امروز با حضو... ادامه »
صفحه 7 از 44اولین   قبلی   2  3  4  5  6  [7]  8  9  10  11  بعدی   آخرین