جستجو

معاون‌اول رئیس‌جمهوری: گیلان محور توسعه گردشگری در کشور است

معاون‌اول رئیس‌جمهوری: گیلان محور توسعه گردشگری در کشور است
معاون‌اول رئیس‌جمهوری، گیلان را محور توسعه گردشگری در کشور عنوان کرد و گفت: «این استان یکی از کانون‌های اصلی گردشگری و سالانه پذیرای 38میلیون گردشگر است که این تعداد گردشگر باید تأثیر خود را در حوزه اقتصاد این استان بگذارد.»

اسحاق جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهوری، در جلسه شورای اداری استان گیلان  ــ که با حضور آیت‌الله زین‌العابدین قربانی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه رشت، محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و محمدعلی نجفی استاندار گیلان برگزار شد ــ  گفت: «صحبت درباره گیلان زمان زیادی می‌طلبد. گیلان سرزمین نخبگان و مردمان بزرگی است و یکی از مهم‌ترین مراکز نخبه‌پرور کشور است. این استان از دوره مشروطه تا امروز نقش مهمی در اتفاقات سیاسی و اجتماعی کشور ایفا کرده که انتخابات اخیر یکی از آن‌ها بود. از مردم و مسئولان این استان تشکر می‌کنم که فضایی در گیلان به‌وجود آوردند که بیانگر توسعه سیاسی این استان است.»

او با اشاره به حضور پُررنگ مردم گیلان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «این انتخابات ایران را به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌های دموکراسی در جهان معرفی کرد. باید قدردان این ملت باشیم که شرایطی پدید آوردند تا ظرفیت‌های کشور به سرمایه تبدیل شود. انتخابات سرمایه اجتماعی بزرگی برای کشور ایجاد کرد و امید و اعتماد مردم را در کشور به‌شدت بالا برد. این انتخابات زمینه‌ای فراهم کرد که با اتکا به این سرمایه اجتماعی بتوانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.»

حل مسائل کشور و منطقه در گرو همدلی نیروهای داخل کشور

او با اشاره به اینکه ایران در شرایطی حساس و منطقه‌ای حساس قرار دارد گفت: «ما در شرایطی هستیم که مسئولان آمریکا هر روز در منطقه دست به تحرکاتی می‌زنند تا به‌زعم خود برای منطقه تصمیم‌گیری کنند. منطقه ما آبستن اتفاقات است. باید قدر امنیت پایدار ایران را بدانیم تا با آگاهی ملت و حضور نیروهای مسلح اجازه ندهیم امنیت این کشور دچار چالش شود. باید با توجه به شرایط این منطقه با همدلی بیشتر به حل مسائل کشور و منطقه بپردازیم.»

لزوم روزافزون جذب سرمایه‌گذاران خارجی

معاون‌اول رئیس‌جمهوری، با بیان اینکه یکی از مسائل مهم پیش روی ما مسائل اقتصادی است، گفت: «تقویت اقتصاد کشور باید به‌حدی برسد که بتوانیم چالش‌های اصلی را رفع کنیم؛ امروز هیچ چالشی به‌اندازه بیکاری مهم نیست. متأسفانه امروز با نوع جدیدی از بیکاری یعنی بیکاری تحصیل‌کرده‌ها مواجهیم، طوری‌که بیش از 25درصد از نیروهای جوان تحصیل‌کرده کشور بیکارند.»

جهانگیری خاطرنشان کرد: «باید بخش‌خصوصی به صحنه اقتصاد ورود پیدا کند و باید بتوانیم با تعاملی که با دنیا ایجاد می‌کنیم روزبه‌روز سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری را جذب کنیم.»

او با بیان اینکه مهم‌ترین پیام اقتصاد مقاومتی این است که سیاست‌های آن قدرت اجماع داشته باشند گفت: «همه باید همراه شوند تا بتوانیم موفق شویم. همه مدیران دولتی و غیردولتی باید جایگاه خود را در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مشخص کنند.»

کابینه دولت دوازهم ترکیبی از نیروهای مجرب و نیروهای جوان‌تر خواهد بود

معاون‌اول رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «کابینه دولت دوازهم ترکیبی از نیروهای مجرب و باسابقه و نیروهای جوان‌تر و پرانرژی‌تر خواهد بود تا بتوانیم با این ترکیب به برنامه‌ها سرعت بیشتری ببخشیم.»

او افزود: «گیلان باید در زمینه افزایش صادرات غیرنفتی نقش پُررنگ‌تری ایفا کند و جایگاه خود را در کشور بالا ببرد. ما برای این استان نقشی فراملی در توسعه کشور قائلیم.»

جهانگیری، گیلان را محور توسعه گردشگری در کشور عنوان کرد و گفت: «این استان یکی از کانون‌های اصلی گردشگری و سالانه پذیرای 38میلیون گردشگر است که این تعداد گردشگر باید تأثیر خود را در حوزه اقتصاد این استان بگذارد.»

او مشکل حمل‌ونقل را یکی از محدودیت‌های اصلی این استان برشمرد و گفت: «حتماً باید راه‌آهن این استان هر چه زودتر به‌بهره‌برداری برسد. من اطمینان می‌دهم که کارگروهی را مأمور کنیم تا به مباحث مطرح‌شده در این جلسه و مشکلات استان بپردازند؛ زیرا این استان قادر است در توسعه کشور نقش مهمی ایفا کند.»

تخصیص 1300میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیربنایی

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، نیز در این جلسه گفت: «1300میلیارد تومان اعتبار پیرو این سفرها به طرح‌های زیربنایی این استان اختصاص یافته است که ترجیح دادیم به‌جای تخصیص آن به صدها پروژه خُرد، این اعتبار در 2 تا 3 پروژه کلان که پروژه راه‌آهن یکی از آن‌هاست سرمایه‌گذاری شود.»

او درباره آلودگی رودخانه‌های زررو و گوهررو گفت: «این مشکل یک‌روزه و دوروزه حل نخواهد شد چون ناشی از عوامل مختلفی نظیر شیرابه پسماندهای سراوان و ریخته شدن فاضلاب شهری در این رودخانه‌هاست.»

نوبخت خاطرنشان کرد: «تا هفته‌های آینده، جلسه‌ای درباره شکوفا شدن اقتصاد و تولید و اشتغال این استان در استانداری گیلان برگزار می‌شود که در آن اقدامات و برنامه‌های مربوط به این حوزه اطلاع‌رسانی خواهد شد.»


امتیاز به خبر :