جستجو

پیام سیدمحمد خاتمی در پی ثبت جهانی یزد

پیام سیدمحمد خاتمی در پی ثبت جهانی یزد
سيدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهوری اسبق ایران، در پی ثبت جهانی یزد، در پیامی بیان کرد: «رام کردن کویر، در زمین بودن و آسمانی زیستن، نشان دادن چهره مهربان اسلام و ایران و گفت‌وگو؛ این است حقیقت یزد.»

، متن کامل پیام سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهوری اسبق ایران، به‌شرح زیر است:

«به‌نام خداوند که زیباست و دوستدار زیبایی

ثبت ”یزد در یونسکو به‌عنوان میراث‌جهانی رویدادی است مهم و از دست‌اندرکاران این امر طی سالیان گذشته در یزد و ایران و اینک در یونسکو باید سپاس‌گزاری کرد.

”یزد“ آیینه‌ فرهنگ شکوهمند ایرانی‌اسلامی و فراورده هوشمندی، ایمان، نجابت و سخت‌کوشی مردمی است که زیبایی و فضیلت را در لحظه‌لحظه زندگی خود و ازجمله در معماری ممتاز این سامان تجربه کرده‌اند.

رام کردن ”کویر، برآوردن زندگی از متن طبیعت سرکش و تبدیل خشکی و خشونت آن به لطافت سرشار از فضایل انسانی و اخلاقی، در زمین بودن و آسمانی زیستن هنری است که از همه مردمان برنمی‌آید و یزدی به‌خوبی این هنر را نشان داده است.

هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و مهربانانه پیروان آیین‌ها و مسلک‌های گوناگون و تلاش مشترک برای خوب زندگی کردن، با ابتکار شگفت‌انگیز، هوای لطیف را از آسمان با بادگیرهایی که نمادهای برجسته هنری و فنی هستند فرود آوردن و آب، مایه‌ی زندگی، را از ژرفای زمین (با کاریز) برآوردن، خشونت کویر را به لطافت زندگی آمیخته با مدارا و رواداری مبدل کردن، عشق به حقیقت مطلق و پرستش پروردگار و زیبایی را برای همگان خواستن، نشان دادن چهره‌ی زیبا و مهربان اسلام و ایران و گفت‌وگو ازجمله گفت‌وگو میان تمدن‌ها را به‌جای ستیز تمدن‌ها و جنگ و افراط و خشونت نشاندن و..‌. این است حقیقتی که ازجمله در زندگی ممتاز تاریخی یزد و یزدی نمایان است.

ثبت دیرهنگام، ولی بجای شهر عزیز ”یزد“ در یونسکو به‌عنوان میراث‌جهانی بر یزدی و ایرانی مبارک باد.

سیدمحمد خاتمی

20 تیر 1396»


امتیاز به خبر :