جستجو

بازدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از موزه مردان نمکی و رختشویخانه در زنجان

بازدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از موزه مردان نمکی و رختشویخانه در زنجان
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دومین روز از سفرش به زنجان از موزه مردان نمکی و رختشویخانه بازدید کرد.

اسدالله درویش‌امیری استاندار زنجان، یحیی رحمتی مدیرکل میراث‌فرهنگی و جمعی از مسئولان استانداری و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را در بازدید از این موزه همراهی کردند.

در موزه باستان‌شناسی زنجان یا همان موزه مردان نمکی 4 مرد نمکی نگه‌داری می‌شود.مردان نمکی نامی است که به شش مومیایی کشف‌شده در زمستان سال ۱۳۷۲ (1993 میلادی) در معدن نمک چهرآباد استان زنجان داده شده‌است. از میان مردان نمکی یافت شده، سه مرد نمکی مربوط به زمان هخامنشیان (حدود 400 پیش از میلاد) و دو مرد نمکی دیگر نیز مربوط به اواخر دوران ساسانی (حدود 400 تا 600 بعد از میلاد) هستند.

این موزه در از سال 88 به‌عنوان اولین موزه باستانشناسی استان زنجان در عمارت ذوالفقاری افتتاح شد.

معاون رئیس‌جمهوری سپس از رختشویخانه نیز بازدید کرد.

بنای رختشویخانه یا مجموعهٔ تاریخی رختشویخانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان که منطبق بر حصار قدیمی شهر است، احداث شده‌است. مردم شهر لباس و رخت خود را در آن محل می‌شسته‌اند. چنین کاربری برای یک بنای عمومی در جهان مشابه ندارد یا کم‌نظیر است. این بنا پس از مرمت به عنوان موزهٔ مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند از آن بازدید کنند. 

 همچنین رئ‏یس‏ سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از نمایشگاه صنایع‌دستی در کنار موزه رختشویخانه بازدید کرد.‏


امتیاز به خبر :