جستجو

سعدی، تمدن و فرهنگ را با جهانگردی پیونده زده است

سعدی تمدن، فرهنگ ، هنر و ادبیات را با موضوع سفرو جهانگردی پیوند زده است، سعدی یک شاعر دنیا دیده است که مسیر وی ارزش های تمدنی را برای مردم ما و سایر ملل به همراه دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دوشنبه شب 31 فروردین ماه با حضور در مراسم بزرگداشت سعدی که در آرامگاه ایم شاعر پرآوازه ایرانی در شهر شیراز برگزار شد، گفت:  سعدی شاعر همه قرن هاست که به دلیل جهانگردی و ارتباط با انسان ها، دوستدار انسانیت است و درس اخلاق را با معانی قابل فهم برای عموم جهان ارایه می کند.

 معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: از دیرباز اخلاق با فرهنگ زندگی مردم پیوند عمیق دارد که سعدی یکی از موثرترین انسان در ایجاد پیوند اخلاق با فرهنگ مردم جهان است. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه، کلمه دنیادیده در فرهنگ و زبان فارسی به معنای فهم و حکمت است، اضافه کرد: در طول تاریخ جهانگردی با افزایش علم، خرد و آگاهی همراه بوده و سعدی پیش قراول اندیشمندان جهان در سفر و جهانگردی است.

وی با اشاره به اینکه، سعدی تمدن، فرهنگ و هنر و ادبیات را با موضوع سفرو جهانگردی پیوند زده است، یادآور شد: سعدی یک شاعر دنیا دیده است که مسیر وی ارزش های تمدنی را برای مردم ما و سایر ملل به همراه دارد.

معاون رئیس جمهور، سعدی را شاعر حکمت، سفر و صلح دانست و گفت: این شاعر نامی حکمت، آگاهی، اخلاق، شعر و بارورکردن فکر و اندیشه را با سفر پیوند زده است و لذا سعدی را یکی از نخستین شاعران جهانگردی باید دانست که با گردشگران پیوند عمیق ایجاد می کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد:  سعدی این شاعر پارسی گوی ایران نماد درونی از پیوند حکمت، شعر و سفر به مخاطبان خود می دهد که بی شک باید ایرانیان را در چهره مردان بزرگی مانند سعدی به عنوان آغازگر جهانگردی درجهان دانست.

سلطانی‌فر اضافه کرد: سعدی ترسیم گر فرهنگ و تجربه است،  نام سعدی در فهرست جهانگردان تمدنی و فرهنگی جهان می درخشد که این افتخاری برای مردم ایران است.

سلطانی‌فر در ادامه  یکی از دلایل کمتر خلق شدن شاهکارهای ادبی و فرهنگی در تاریخ معاصر کشور را، کاهش جابجایی، هجرت، سفر و جهانگردی فرهنگی و تمدنی اندیشمندان، شاعران، نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر دانست.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه، سفر و جهانگردی، سعدی را به یک چهره برجسته ادبیات جهان تبدیل کرده است، گفت: سعدی دو اثر فاخر خود با عنوان های بوستان و گلستان را به دلیل برخورداری از تجربه ها و جهانگردی به این نام گذاشته است.

وی گفت: هنر و ادبیات مبتنی بر سفر، ایران را به سرزمین صلح و دوستی اقوام و فرهنگ ها بدل کرده است که این ادبیات قرن به قرن منتقل شده و به قلب مردم ایران و جهان راه یافته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: بر این اساس اشعار و پندهای بزرگانی چون سعدی، مولوی، فردوسی و خواجوی حکمت ناب را وارد زندگی مردم کردند.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه، زبان و ادبیات فارسی به عنوان میراث تمدنی کشور ما حاصل همراهی و همفکری همه اقوام بوده است، اضافه کرد: سعدی شاعر پر آوازه جهانی این زبان را با تجربه جهانگردی پیوند زده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی در ادامه از فعالیت انجمن حامیان میراث فرهنگی که سالها در کشور متوقف شده بود و طرح احیای دوباره این انجمن ها در کشور همزمان با بزرگداشت روز سعدی، در آیین ویژه ای در شیراز  خبر داد.
سلطانی فر، انجمن های میراث فرهنگی را یکی از عرصه های مهم تجلی شعار امسال دانست و اضافه کرد: این طرح با هدف کمک، حمایت و همراهی مردم در عرصه های مختلف میراث فرهنگی در کشور اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، انجمن های میراث فرهنگی را ظرفیت عظیمی برای حفظ میراث گرانبهای کشور دانست که در دوره جدید، فعالیت مجدد خود را در سطح مختلف و تا سطح روستاها گسترده خواهد کرد.
یادآور می شود، آیین بزرگداشت روز سعدی با حضور مسوولان کشوری و استانی در آرامگاه این شاعر بزرگ کشور در شیراز برگزار شد.


امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت