slogan
جستجو

واگذاری مالکیت کاخ فلاحتی ایلام به سازمان میراث‌فرهنگی

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با همراهی استاندار ایلام و معاونان استاندار، مدیرکل میراث‌فرهنگی و مدیرکل جهاد کشاورزی ایلام و تعدادی از مسئولان این استان از کاخ فلاحتی ایلام (موزه تاریخ کشاورزی) بازدید کرد.

در این بازدید تصمیماتی درخصوص رفع مشکلات این کاخ و واگذاری مالکیت آن به سازمان میراث فرهنگی گرفته شد.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این خصوص گفت: «مقرر شد سازمان عمران و بهسازی شهری  و شهرداری ایلام 50 درصد و استانداری ایلام نیز 50 درصد هزینه خرید این کاخ را تقبل کند.»

او افزود: «مبلغ خرید این کاخ در حساب صندوق توسعه کشاورزی قرار می گیرد و پس از آن کاخ فلاحتی با کاربری باغ‌موزه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین در حاشیه بازدید از کاخ فلاحتی شهر ایلام در جمع خبرنگاران گفت: «1900 پروژه گردشگری با 430هزار میلیارد ریال اعتبار در کشور در حال اجراست.»

مونسان افزود: «در بخش تسهیلات اشتغال کم‌بهره روستایی بیش از 2400 میلیارد تومان به حوزه صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافته است که مردم می توانند از این فرصت برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی استفاده کنند.»

او یادآور شد: «همچنین آمادگی لازم وجود دارد از محل صندوق توسعه ملی وام با بهره 14درصد بدون سقف به متقاضیان ساخت هتل اعطا شود.»

کاخ فلاحتی به دستور غلامرضا خان والی در سال 1326 هجری قمری ساخته شده و در خیابان آیت الله حیدری شهر ایلام واقع است. عمارت کاخ فلاحتی هم اکنون به موزه تاریخ کشاورزی تبدیل شده است.

این عمارت و محوطه اطراف آن 20هزار مترمربع مساحت دارد که 2 هزار متر آن به‌عنوان اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده و به میراث فرهنگی ایلام واگذار شده است.

1800 متر مربع باقی‌مانده از محوطه کاخ فلاحتی ایلام به عنوان فضای اداری و مرکز تحقیقات کشاورزی در اختیار سازمان جهاد کشاورزی ایلام قرار دارد.


امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت